Jak optycznie powiększyć małą przestrzeń?

Mój przyjaciel lustro

Małe mieszkania popularne są wśród studentów, osób zaczynających dorosłe życie, potrzebujących własnej, niedużej przestrzeni, lub którym możliwości finansowe nie pozwalają ulokować się na większym metrażu. Nie każde jest klitką bez miejsca na więcej niż podstawowe rzeczy, umiejętnie urządzone będzie wydawać się większe, zmieści wszystkie nasze cenne rzeczy, a nawet wystarczy przestrzeni by zaprosić rodzinę i przyjaciół, klucz tkwi w optycznym jej powiększeniu.

Lustra są najpopularniejszym i najszerzej omawianym w poradnikach rozwiązaniem proponowanym w temacie niewielkich przestrzeni. Odpowiednio rozmieszczone zrobią ogromną różnicę – zawieszone naprzeciw okien odbiją wpadające przez nie dzienne światło, co znacznie rozjaśni pomieszczenie, nawet pomoże zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Szerokie optycznie poszerzą ścianę, podłużne sprawią, że wyda się dłuższa. Ważne jednak by zrezygnować z obramowań – lustra powinny mieć jak najwęższą ramę, a najlepiej nie mieć jej wcale, gdyż gruba, zdobiona, rzucająca się w oczy otoczka odbierze im tę lekkość, którą pragniemy uzyskać. Dobrym pomysłem jest zawieszenie ich w przedpokoju, często jest najmniejszej części mieszkania, a jednak również pierwszej, z którą mamy styczność po przekroczeniu progu.

Co zrobić jeśli meble i inne elementy wyposażenia zajmują już większość dostępnego miejsca i nie wszędzie zmieścimy dodatkową taflę szkła? Powinniśmy zrezygnować z ukochanych zdjęć? Cennych pamiątek? Ozdób, które upatrzyliśmy już dawno temu i tylko czekaliśmy, aż będziemy mogli je zawiesić? W takiej sytuacji na pomoc przychodzą odpowiednio zaprojektowane meble z elementami pokrytymi lustrzaną taflą. Wielka szafa z lustrzanymi drzwiami idealnie nada się do sypialni, szczególnie kiedy, jak wyżej wspomniano, ulokujemy ją naprzeciw okna, szafka na buty z lustrem po bokach przyda się w przedpokoju, a wiszące kuchenne szafki z lustrzanymi drzwiczkami dadzą efekt wyższego sufitu.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz